فلز تاران

استاد امیرنوری: ما رفتنی هستیم ولی رادیو می‌ماند

۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۶

غلامعلی امیرنوری پیشکسوت رادیو می‌گوید که عاشقانه وارد کار گویندگی رادیو شده و از سال ۴۲ در این رسانه مشغول به کار است.

غلامعلی امیرنوری با اشاره به حضورش در رادیو که به چند دهه رسیده است، گفت: به هر حال ما همه رفتنی هستیم ولی رادیو ماندنی است چراکه به نظر من هنوز هم رادیو در همه حوزه های اجتماعی و سیاسی و… حرف اول را می زند.

وی با اشاره به تفاوت های رادیو در این سال ها نسبت به چند دهه پیش اظهار کرد: در سال های قبل تر شاید مردم بدون استثنا همگی رادیو گوش می کردند البته هنوز هم گوش می کنند ولی شاید پیدایش تکنولوژی های دیگر باعث شده باشد که میزان این مخاطبان نسبت به سال های پیش کمتر شده باشد.

امیر نوری در ادامه درباره اهمیت رادیو تصریح کرد: همه کشورهای دنیا یک زبان علمی دارند که با آن سخن می گویند و همه قوانین دستورها و… با آن نوشته می شود که بیشتر نمودی علمی دارد. در ایران هم حکیم فردوسی و یا رودکی همه بیان خود را در این نمود شعریِ نوشتاری بیان کرده اند.

این گوینده پیشکسوت رادیو ادامه داد: بنابراین تبدیل این نوشتار به زبان شفاهی در گوشه و کنار ایران با لهجه و گویش های قومی و محله ای بیان می شد و بیان مستقل و رسمی برای آن وجود نداشت. رادیو رسانه ای گفتاری و شنیداری است که می تواند در این زمینه نقش ایفا کند و حرف زدن رسمی و ملی را شکل دهد و همین کار را هم انجام داد.

این برنامه ساز پیشکسوت عنوان کرد: بعد از رادیو بود که زبان رسمی و ملی ما شکل گرفت و چون رادیو در پایتخت افتتاح شد گفتند که رادیو گویش رسمی داشته باشد.

وی در پایان درباره حضور خود در رادیو تصریح کرد: اولین حکم کار من در رادیو در سال ۱۳۴۲ که حدود ۲۲ سال داشتم صادر شد و بعد من عاشقانه وارد کار گویندگی شدم و کارم را در رادیو شروع کردم.

سفر در زمان به لحاظ ریاضیاتی امکان پذیر است!

۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۶

سفر در زمان ، موضوعی جذاب برای داستان‌ها و فیلم‌های تخیلی است. بر اساس نتایج یک مطالعه جدید، دانشمندان امکان سفر در زمان به لحاظ ریاضیاتی را تایید می‌کنند! نتایج یک مطالعه جدید، سفر در زمان را پدیده‌ای امکان‌پذیر و قابل دست یابی معرفی می‌کند. محقق اصلی این مطالعه بر این باور است که تقسیم …

نوشته سفر در زمان به لحاظ ریاضیاتی امکان پذیر است! اولین بار در گجت نیوز پدیدار شد.

آیا قصد خرید اکسپریا ایکس زد پریمیوم را دارید؟ (نظرسنجی)

۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۶

پرچمدار چدید سونی به احتمال زیاد تا اواسط خردادماه سال جاری در فروشگاه‌های سراسر جهان دیده شود. اما آیا در برنامه آتی شما، خرید اکسپریا ایکس زد پریمیوم (Sony Xperia XZ Premium) جایی خواهد داشت؟ طبق اعلام کمپانی ژاپنی سونی، قیمت خرید اکسپریا ایکس زد پریمیوم در حدود ۷۵۰ یورو خواهد بود که در مقایسه …

نوشته آیا قصد خرید اکسپریا ایکس زد پریمیوم را دارید؟ (نظرسنجی) اولین بار در گجت نیوز پدیدار شد.

نحوه اجرا کردن System Restore بدون بوت شدن ویندوز

۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۶

System Restore یکی از ابزارهای مفید و کاربردی ویندوز است که با استفاده از آن می‌توانید کامپیوترتان را به تاریخی که ویندوز در آن به درستی و بدون مشکل کار می‌کرد، بازیابی کنید.

مثلا اگر تنظیمات اساسی ویندوز شما به نحوی تغییر کند و سیستم شما به خوبی کار نکند، شما می‌توانید این مشکلات را به آسانی با استفاده از System Restore اصلاح کنید و ویندوز خود را به نقطه بازیابی (Restore Point) برگردانید؛ این نقاط را زمانی که سیستم درست و صحیح کار می‌کند، می‌توان تنظیم کرد.

معمولا System Restore از داخل محیط ویندوز اجرا می‌شود، اما اگر مشکل آنقدر شدید باشد که کامپیوتر بوت نشود و ویندوز بالا نیاید، راه‌حل چیست؟

خوشبختانه در این مواقع می‌توانید به آسانی به روش زیر کامپیوتر خود را در حالت Safe Mode بالا بیاوید و System Restore را اجرا کنید:

۱-کلید پاور کامپیوتر را فشار دهید.

۲-بعد از فشار دادن کلید پاور، کلید F8 را پی‌درپی فشار دهید تا منویی روی صفحه ظاهر شود.

۳-گزینه Safe Mode with Command Prompt را از منو انتخاب کنید. با این کار کامپیوتر شما در حالت Safe mode بوت می‌شود و خط فرمانی شبیه به داس (Dos) نشان داده خواهد شد.

۴-عبارت “rstrui.exe” را در خط فرمان تایپ کنید و کلید اینتر را بزنید. با این کار System Restore اجرا می‌شود.

اگر ویندوز سیستم شما ۸.۱ یا ۱۰ است، کلید F8 به صورت پیش فرض برای بوت در حالت Safe Mode غیرفعال است، اما به راحتی می‌توانید این حالت را فعال کنید.

برای فعال کردن کلید F8 در ویندوز ۸.۱ مراحل زیر را باید انجام دهید:

  • کلید ترکیبی Windows+X را فشار دهید تا منوی Power User Tasks Menu باز شود.
  • روی گزینه Command Prompt کلید کنید.
  • عبارت “bcdedit / set {default} bootmenupolicy” را در خط فرمان تایپ کنید و کلید اینتر را بزنید.

اگر عبارت بالا را درست وارد کرده باشید باید پیغام”the operation completed successfully” را ببینید، اگر دیده نشد قسمت سوم را دوباره انجام دهید تا زمانی که پیغام را ببینید.

  • کامپیوتر را ری‌استارت کنید.

فعال کردن کلید F8 در ویندوز ۱۰:

  • کلید ترکیبی Windows+s را فشار دهید تا سرچ ویندوز فعال شود.
  • عبارت CMD را تایپ کنید، در قسمت نتایج روی ایکن “Command Prompt” راست کلیک کنید و به صورت Run as administrator اجرا کنید.
  • عبارت ” bcdedit / set {default} bootmenupolicy” را تایپ کنید و اینتر را بزنید.

اگر عبارت بالا را درست وارد کرده باشید باید پیغام “the operation completed successfully” را ببینید. اگر دیده نشد قسمت سوم را دوباره انجام دهید تا زمانی که پیغام را ببینید.

  • در انتها پنجره “Command Prompt” را ببندید.

بعد از فعال کردن کلید F8 فرایند بوت شدن در حالت Safe Mode with Command Prompt و اجرای System Restore، ویندوز ۸.۱ و ۱۰ مانند ویندوز ۷ می‌شود و به ترتیبی که گفته شد، انجام می‌شود.

نوشته نحوه اجرا کردن System Restore بدون بوت شدن ویندوز اولین بار در پدیدار شد.